Bruksizm, Uyurken Çene Sıkma Tedavisi Ve Botoks Uygulamaları

bruksizm-uyurken-cene-sikma-tedavisi

Bruksizm, Uyurken Çene Sıkma Tedavisi Ve Botoks Uygulamaları sayesinde kişinin günlük yaşam kalitesi yükseltilebilir. Bruksizm kişilerin dişlerini istemsiz bir şekilde aşırı sıkmasından dolayı meydana gelen bir sağlık sorunudur. Diş gıcırdatma olarak da tanınmaktadır. Bruksizm sorununu yaşayan kişiler hem uyku esnasında hem de uyanık iken sürekli olarak bilinçsiz bir şekilde dişlerini sıkarak gıcırdatabilirler. Bu durum bazı kişilerde hafif şiddetli olarak meydana geliyor olsa da çene ve eklem rahatsızlıklarını aşırı şekilde tetikleyebilmektedir.

Dişlerin sürekli sıkılması çene eklemi, şakak ve baş ile boyun bölgesinde de farklı ağrıların oluşmasına neden olabilir. Kimi hastalarda hafif şiddetli Bruksizm görülebilir. Bunun için ek bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak ileri seviyedeki Bruksizm sorunu için botoks uygulamaları ile hastanın tedavi olması gerekmektedir.

Sabahları uyandığınızda çene ve baş bölgenizde yoğun bir ağrı hissediyorsanız doktorunuz ile görüşmenizde yarar olacaktır. Özellikle erken dönemde fark edilen Bruksizm sorunu kemiklerin zarar görmeden tedavi edilmesi adına oldukça önemlidir.

Bruksizm Nedir?

Bruksizm hayati bir tehdit oluşturacak sağlık sorunu olarak tanımlanmamaktadır. Ancak kişilerin yaşam kalitelerini düşürdüğü bilinir. Özellikle sabahları yoğun bir ağrı ile uyanma ve huzursuzluk bunun en net belirtilerindendir. Kimi kişiler sadece uyurken dişlerini sıkar ve gıcırdatırlar. Ancak bazı kişilerde bu durum uyanıkken de meydana gelebilir. Bruksizm sorunu çiğneme sistemine en fazla zarar veren sorunlardan biridir. Çünkü bu sorun esnasında uygulanan baskı kuvveti normal çiğneme kuvvetinden 3 veya 4 kat daha fazladır.

Bruksizm Çeşitleri Nelerdir?

İki tip Bruksizm bulunmaktadır.

Gün İçerisinde Meydana Gelen Bruksizm

Uyanık iken yani gün içerisinde meydana gelen Bruksizm sorunu istemsiz bir şekilde kasların kasılması ile meydana gelmektedir. Bu sorun da genellikle diş sıkma daha fazla ön planda olabilir. Uyanık iken diş sıkma esnasında diş gıcırdatma sorunu biraz daha seyrek görülebilir.

Gün içerisinde meydana gelen Bruksizm genellikle gerginlik ve anksiyete durumlarının tetiklenmesi ile meydana gelmektedir. Bu durum bazı kişilerde çok hafif şiddette de olabilir. Toplumun hemen hemen %20’lik bir diliminde gün içinde meydana gelen diş sıkma yani Bruksizm sorununun olduğu bilinmektedir. Diurnal Bruksizm olarak tanımlanan gün içinde meydana gelen diş sıkma sorununun tedavisi oldukça kolaydır.

Uykuda Meydana Gelen Bruksizm

Nokturnal Bruksizm olarak bilinen uykuda meydana gelen Bruksizm sorunu kişiden kişiye göre değişen şiddetlerde meydana gelebilir. Çene kaslarının uyku sırasında istemsiz bir şekilde aşırı kasılmasından dolayı sorun oluşur. Özellikle genç yaşta daha fazla sıkılan çene kasları yaşın ilerlemesiyle birlikte azalabilir. Erişkin kişilere bakıldığı zaman %8’lik bir dilimde bu sorunu yaşayan kişilerin olduğu bilinmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit sıklıkta görülebilmektedir. Uykuda meydana gelen Bruksizm sorunu genellikle sabahları kişiyi çok daha olumsuz etkilemektedir. Sürekli hissedilen çene ağrıları ve baş ağrıları geceleri dişlerin sıkılmasından dolayı meydana gelebilir.

Bruksizm Ne Gibi Zararlar Verir?

Pek çok kişinin önemsemediği bir sorun olan Bruksizm ilerleyen dönemlerde ağız ve diş sağlığı için de pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Özellikle yoğun diş aşınması problemi Bruksizm sorununun meydana getirdiği sorunlardan biridir. Bununla birlikte dişlerde kırılma ve çatlaklar gibi gözle görülür zararları da olabilmektedir.

Dişlerin özellikle girintili çıkıntılı kısımları besinlerin daha sağlıklı bir şekilde öğütülmesini sağlar. Ancak dişlerde Bruksizm sorunundan dolay yoğun bir aşınma meydana geldiğinde bu girinti çıkıntılar yapı olarak bozulacaktır.

Dişlerde aşınmadan kaynaklı soğuk ve sıcağa karşı oldukça hassasiyet de meydana gelebilir. Dişlerde dolgu veya kaplama gibi ek materyaller var ise dişlerin yoğun bir şekilde sıkılmasından ve çenenin kasılmasından dolayı bunlarda kırılmalar da meydana gelebilir.

Bruksizm İçin Botoks Uygulaması

Diş sıkma sorunu için en bilindik tedavi yöntemlerinden birisi de botoks uygulamalarıdır. Ancak bunun dışında Bruksizm sorunu için uygulanabilecek pek çok farklı tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Öncelikli olarak kişinin bu şekilde bir sorun yaşadığının farkında olması ve bunu kabul etmesi gerekir. Eğer kişi kendinde bu şekilde bir sorun olduğunu fark eder ise en kısa sürede doktora gitmelidir.

Hafif başlangıç seviyesinde Bruksizm sorunu için alternatif tedavi yöntemi olarak fizik tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Özellikle masajlar, soğuk ve sıcak uygulamalar ve çeşitli egzersizler ile Bruksizm etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Bruksizm için çene botoksu hastalığın şiddetine göre tercih edilen bir tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama yapılmadan önce ilk olarak kasların ne kadar gevşetilmesi gerektiğinin tespitinin yapılması gerekmektedir. Daha sonra kasılan ve gevşetilen kaslara hekim kontrolünde ayarlanan dozlarda botoks enjekte edilir. Direkt olarak kasın içine uygulanan botoks uygulaması Bruksizm sorunu için en hızlı ve en etkili tedavi yöntemi olarak tercih edilir.

Ancak Bruksizm için botoks uygulamaları yapılmadan önce kasların yerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Kısa süreliğine tedaviden sonra kaslarda ağrı meydana gelebilir.

Botoks Uygulaması Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Bruksizm için kişiye botoks uygulaması yapıldıktan sonra tedavinin ilk etkisi 3. Günden itibaren görülmeye başlanacaktır. Botoks uygulamasının en net etkisi ise 14. Günde ortaya çıkmaktadır. 14. Günden sonra tekrar bir kontrol seansı ile kaslar kontrol edilmektedir. Eğer ihtiyaç duyuluyor ise bölgelerde botoks uygulaması uygun dozlarda yenilenebilir.

Çene bölgesinde çiğneme kası diğer kaslara göre çok daha güçlü ve hacim olarak da daha fazla olan bir kastır. Bunun için bu kasa diğer kaslara yapılan uygulamadan daha fazla doz enjekte edilmesi gerekir. 14. günden sonra diğer seansın ardından her 6 ayda bir uygulamanın tekrar edilmesi Bruksizm sorununun tedavisi açısından oldukça önemlidir.

Bruksizm Botoks Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

Bruksizm sorunu için uygulanan botoks uygulamasının sunmuş olduğu pek çok avantaj da vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikli olarak en güvenilir tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak Bruksizm için botoks uygulamasının bu alanda uzman olan hekimler tarafından yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Herhangi bir şekilde cerrahi müdahale gerektirmeden işlem yapılmasına olanak sunar.
  • Çene yapısının incelmesini sağlarken aynı zamanda daha oval ve ince bir yüz hattının ortaya çıkmasına yardımcı olur.
  • Çene kaslarına direkt olarak müdahale eden botoks uygulaması çene kaslarının boyut olarak küçültülmesini de sağlar. Bu sayede de daha ince ancak daha belirgin yüz hattına sahip olunabilmektedir.
  • Bruksizm tedavisi için botoks uygulaması en etkili yöntemlerden biridir.

Bruksizm Tanısı Nasıl Konulur?

Bruksizm tanısını koymak için bu alanda uzman bir hekim ile görüşmeli ve şikayetlerinizi iletmelisiniz. Ancak muayene sırasında genellikle doktorlar şu gibi belirtilere dikkat etmektedir.

  • Çene kaslarındaki hassasiyetler ve ağrılar
  • Çene bölgesindeki gerginlik
  • Dişlerdeki aşınmalar, kırıklar ve diğer zararlar
  • Çene ve diş bölgesindeki hasar bulguları

Diş Sıkma Botoks Uygulamaları Fiyatları

Diş sıkma tedavisi botoks uygulamaları için detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Çene botoksu olarak da tanımlanan bu işlem farklı botoks paketleri ile birlikte de sunulabilmektedir. Bruksizm dışında diş botoksu gibi sorunun tedavisini destekleyecek diğer işlemler ile birlikte fiyatlarda farklılıklar görülebilmektedir.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!