Diş Beyazlatma, Bleaching Nedir? Ofis Tipi Diş Beyazlatma Detayları

dis beyazlatma bleaching yontemleri

Diş Beyazlatma, Bleaching Nedir? Ofis Tipi Diş Beyazlatma Detayları ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya derledik. Herkes inci gibi dişlere ve bembeyaz gülüşlere sahip olmak ister. Özellikle sağlıklı bir gülüşün açamayacağı bir kapı yoktur demek yerinde olacaktır. Kişinin iş ve özel hayatında özgüveni açısından da beyaz dişler oldukça önemli bir yere sahiptir. Artık gelişen teknoloji ile birlikte daha kısa sürede ve daha uzun süre kullanabileceğiniz beyazlatma yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Estetik diş hekimliği içerisinde de önemli bir yere sahip olan diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerin doğal renginden daha beyaz bir renk elde edilmesi sağlanır. Bleaching yöntemi ise bu konuda son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

Sadece kliniklerde ve diş hekimleri tarafından uygulanan ofis tipi diş beyazlatma yöntemi en hızlı ve en etkili diş beyazlatma tekniklerinden biridir. Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi içerisinde diş etleri için özel bir koruyucu madde kullanılmaktadır. Diş etleri özel olarak izole edilerek diş beyazlatıcı maddeler dişlere titizlik ile uygulanmaktadır.

Dişlerin yüzeyine uygulanan özel beyazlatıcı maddeler uygulandıktan sonra özel ışık cihazları ile bu maddeler aktive edilmektedir. Özel ışık cihazları veya lazer cihazları tek başına dişlerin beyazlatılması için yeterli olmaz ve işlemi kesinlikle gerçekleştiremezler. Bu özel cihazlar ofis tipi diş beyazlatma için kullanılacak olan beyazlatıcı maddeleri aktive etmek için kullanılmaktadır.

Ofis tipi diş beyazlatma uygulamaları çok daha kısa sürede tamamlandığı için kişi gün içerisünde işlemi yaptırarak günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Sadece 1 saat içerisinde tamamlanan ofis tipi diş beyazlatma yöntemi aynı zamanda diğer beyazlatma tekniklerine göre çok daha güvenli bir uygulamadır. Diş minelerine ve diş etlerine kesinlikle zarar vermemektedir.

Ancak dişlerinden aşırı oranda aşınma veya çatlak gibi durumlar var ise diş beyazlatma işlemi sonrasında dişlerde hassasiyet meydana gelebilmektedir.

Bleaching İşlemi Kalıcı Mıdır?

Bleaching yöntemi diş beyazlatma tekniğidir. Bleaching yöntemi kesinlikle acısız ve oldukça basit bir şekilde uygulanan bir tekniktir. Dişlerde yüksek oranda beyazlık elde edilmesi için sadece 1 saatlik bir seans bu yöntem sayesinde yeterli olabilmektedir. Diş beyazlatma yani Bleaching yöntemi kesinlikle diş hekimi kontrolünde yapılmalıdır. Bilinçsiz bir şekilde yapılacak olan diş beyazlatma yöntemleri diş minelerine ve diş etlerine zarar verebilir. Bu da ağız içi ve diş sağlığınızı ciddi oranda tehdit edecek sorunların oluşmasına neden olabilir.

Bunun için öncelikli olarak diş hekiminize kontrol olmalı ve hekiminizin kontrolü ve tavsiyesi neticesinde en uygun diş beyazlatma tekniğini tercih etmelisiniz. Bleaching yönteminin kalıcılığı sizlerin dişlerinize yaptığınız bakım ile yakından ilgilidir. Dişlerinizi beyazlattıktan sonra düzenli olarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısınız. Özellikle günlük diş temizliğinize dikkat ederken çay, sigara ve kahve gibi dişlerde leke yapabilecek şeylerden biraz daha uzak durmalısınız. Bu sayede de diş beyazlatma uygulamasını daha uzun süreli olarak kullanabilirsiniz.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Detayları

 • Ofis tipi diş beyazlatma uygulamasının yapılmasının ardından dişlerinizde renk bozukluklarına neden olabilecek gıdalardan ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir.
 • Özellikle ofis tipi diş beyazlatma yöntemi uygulandıktan sonra ev tipi diş beyazlatma yöntemleri ile de süreç desteklenebilmektedir.
 • Diş beyazlatma yöntemleri klinikte ve diş hekimi kontrolünde yapıldığı sürece kesinlikle zararlı değildir.
 • Genellikle diş beyazlatma yöntemleri uygulandıktan sonra dişlerde hassasiyet meydana gelebilmektedir. Ancak bu hassasiyet durumu bir ki gün içerisinde ortadan kalkmaktadır. Diş beyazlatma yöntemleri uygulanırken diş etleri koruma altına alındığı için zarar görmemektedir.
 • Pek çok hastanın dişlerinde mevcut olarak bulunan hassasiyet durumunun ilerlememesi için flour uygulaması da yapılabilir.
 • Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi sonrasında kişi diş bakımına dikkat ettiği takdirde ve özenli bir şekilde bakımını yaptığında 2 veya 3 yıl kadar beyazlık korunabilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma için tercih edilebilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler kullanılan tekniğe ve uygulama alanlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Diş beyazlatma yöntemleri şu şekilde açıklanabilir:

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ev tipi diş beyazlatma tekniği de yine diş hekiminizin kontrolü altında yapılmaktadır. Ev tipi diş beyazlatma için ağız içinden ölçü alınarak özel bir beyazlatma plağı hazırlanmaktadır. Bu plakların içerisinde doktor kontrolünde belirli bir miktarda diş beyazlatma jeli yerleştirilmektedir. Gün içerisinde en az bu plağın dişlerde 4 ile 6 saat olacak şekilde kullanılması gerekmektedir. Yaklaşık olarak 10 ile 15 gün boyunca plağın her gün düzenli şekilde kullanılması dişlerin beyazlatılması için yeterli olacaktır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Klinik ortamda dişlerin beyazlatılması işlemine ofis tipi diş beyazlatma tekniği denilmektedir. Aynı zamanda bu yönteme lazerle diş beyazlatma tekniği adı da verilmektedir. Diş hekimleri tarafından özel beyazlatıcı jellerin özel cihazlar ile aktive edilmesi sayesinde gerçekleştirilmektedir. Klinik ortamda diş beyazlatma işleminden daha hızlı bir şekilde sonuç alındığı için en çok tercih edilen uygulama olarak da tanınmaktadır.

Kombine Diş Beyazlatma

Hem ofis hem de ev tipi diş beyazlatma tekniklerinin bir arada kullanılması yöntemi kombine diş beyazlatma tekniği olarak tanımlanabilmektedir. Klinikte ön bir işlem yapıldıktan sonra hekim kontrolünde hazırlanan plaklar ile de evde de birkaç gün beyazlatma işlemine devam edilmektedir.

Tek Diş Beyazlatma

İçten beyazlatma tekniği olan tek diş beyazlatma yöntemi renk değişikliği olan bazı dişler için uygulanabilmektedir. Genellikle dolgulu olan dişlerde diğer doğal dişlere oranla renk değişikliği meydana gelebilir. Bunun için klinik ortamda ve diş hekimi tarafından ilk olarak dişteki dolgu sökülmektedir. Dişte açılan boşluğa diş beyazlatma jeli uygulanarak yine geçici dolgu ile diş kapatılmaktadır. Bu teknik birkaç seans sürebilmektedir.

Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Diş beyazlatma uygulamalarının sonrasında pek çok kişide hassasiyet meydana gelir. Ancak bu durum kesinlikle geçicidir. En fazla 3 gün içerisinde dişlerinizdeki hassasiyet kendiliğinden geçecektir. Ancak bu süreçte dişlerinizin ağrımasının ve hassasiyet oranının artmasının önüne geçmek için çok sıcak ve soğuk besinlerden ve içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Bazı bireylerde daha fazla ve yoğun bir şekilde hassasiyet hissedebilmektedir. Ancak diş beyazlatma işleminden sonra şiddetli bir şekilde hassasiyet sorunu yaşanıyor ise doktorunuzun önerdiği ilaçlar ile durumu en az seviyeye indirebilirsiniz.
 • Hekiminizin önerdiği ve hassasiyet giderici diş macunlarını kullanmanız da oldukça etkili olacaktır.
 • Beyazlatma işlemlerinden sonra ilk bir haftalık süreçte dişlere renk verecek besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Salça, vişne, kola, çay, kahve, sigara gibi gıdalardan bir süre uzaklaşmanızda yarar olacaktır.
 • Diş temizliği ve diş bakımı da dişlerin beyazlatılmasındaki sürecin uzatılması adına büyük önem taşımaktadır. Günde en az dişlerin 2 kez fırçalanması gerekmektedir. Bu süreçte diş hekiminizin önerdiği diş macunlarını kullanarak daha sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.
 • Diş hekiminize her 6 ayda bir genel kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Diş beyazlatma yöntemlerinin sadece bir veya iki yılda bir yapılması tavsiye edilmektedir.
Buraya Tıkla, Hemen Ara!