Endodonti Nedir? Kanal Tedavisi Uzmanının Farkı

endodonti nedir kanal tedavisi uzmani maltepe

Endodonti Nedir? Kanal Tedavisi Uzmanının Farkı Endodonti dalının günümüzde kanal tedavisi ile birlikte anılmasıdır. Endodonti uzmanları genel olarak pulpaya ait olan hastalıkların tedavi edilmesi ile ilgilenmektedirler. Bunun yanı sıra dişlerin beyazlatılması ve dental açıdan travma yaşayan dişlerin de tedavi edilmesi ile yine Endodonti dalı ilgilenir. Pek çok diş probleminin teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen Endodonti uzmanları kanal tedavisi ile de yakından ilgilidir.

Endodonti Nedir?

Endodonti kısaca kanal tedavisi olarak tanımlanabilmektedir. Dişlerde meydana gelen enfekte durumunun ileri derecede çürüklere neden olması durumunda Endodonti tedavisi uygulanır. Dişlerin çekilmesine neden olan pek çok sorunun çürük aşamasında iken tedavi edilmesine olanak sunarak dişin çekilmesinin de önüne geçer. Dişin kurtarılması için en hızlı ve en etkili tedavi yöntemleri Endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Diş tedavisi için oldukça önemli olan Endodonti oldukça basit bir şekilde uygulanabilir.

Endodonti Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi yani Endodonti birkaç seansa bölünerek uygulanan bir tedavidir. Dişin kurtarılmasına odaklı olarak gerçekleştirilen Endodonti uygulaması ilk olarak dişte delik açılarak tedaviye başlanılır.

Dişe açılacak delik pulpa tabakasına iniş için oldukça önemlidir. Pulpa tabakası içerisinde bulunan hastalıklı bölgenin tamamen temizlenmesi için birkaç seanslık bir işlem yapılması uygun görülebilir.

Kök kanallarının içleri tamamen temizlenir ve aynı zamanda kanal tedavisine uygun bir yapıda olacak şekilde de genişletilerek şekillendirilir.

Eğer Endodonti uygulaması için birden fazla seans uygun görülüyor ise geçici bir dolgu yapılarak kişinin günlük yaşantısına devam etmesi de sağlanabilmektedir. İlk dönemlerde Endodonti uygulamaları sırasında ağrı yaşanması oldukça doğadır. Bu süreçte doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanarak süreci daha sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Dişe takılan geçici dolgu çıkartıldıktan sonra pulpa boşluğu kontrol edilerek kanal tamamen kalıcı olarak kapatılır ve doldurulur.

Son adım olarak dişin doğal bir görünüm alması için şekillendirme işlemi yapılarak tedavi tamamlanır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi yani Endodonti yapılmadan önce öncelikli olarak bu tedavinin nasıl uygulama olduğunun bilinmesinde yarar olacaktır. Sişin genel olarak 3 farklı tabakası bulunmaktadır. Bu tabakalardan en önemlisi olan pulpa dişin içerisindeki kök kanallarıdır. Pulpa dişin beslenmesi için kan damarlarını ve sinirleri içerisinde hapseden yumuşak bir doku olarak tanımlanabilmektedir.

Eğer dişte bir enfeksiyon oluşmuş ise ve bu sorun pulpa tabakasına kadar inmiş ise dişin çekilmesi gerekmektedir. Dişin bu durumda kurtarılmasının imkansız olduğu düşünülmektedir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile de birlikte artık pulpa tabakasına inen enfeksiyon da kısa sürede tedavi edilerek dişin kurtarılması sağlanmaktadır.

Dişin eski haline dönmesi için uygulanacak en sağlıklı tedavi yöntemi ise kesinlikle Endodonti uygulamasıdır. Endodonti uygulaması sırasında enfeksiyon oluşan pulpa tabakasının içerisinde sinirler temizlenmekte ve alınmaktadır. Bu sayede de dişin sorunlu olan iç kısmı tamamen enfeksiyondan temizlenmiş olur. Dişin tekrar doldurularak eskisi gibi kullanılması için de kanal tedavisi devreye girmektedir.

Özellikle diş yapısı içerisindeki sinirler kişinin sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet yaşamasına neden olabilir. Diş Endodonti uygulaması sayesinde kurtulduğu zaman bu hassasiyet sorunu da otomatik olarak devreden çıkmaktadır.

Diş pulpası zarar gördüğü zaman aynı zamanda dişin sinir dokusu da zarar görmeye başlayacaktır. Dişin parçalanması ve kırılması da buna bağlı olarak gelişen bir sorundur. Bu kırılan ve kopan parçalar arasında bakteriler de hızlı bir şekilde çoğalacağı için diş eti enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Dişin tamamen kaybedilmemesi ve diğer dişlere de zarar vermemesi için en kısa sürede kanal tedavisi ile dişin kurtarılması gerekmektedir. Bu sayede hem sorunlu olan diş hem de diğer dişler herhangi bir şekilde zarar görmeden işlevlerine devam edebilecektir.

Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı Olur Mu?

Endodonti yani kanal tedavisi sırasında beklenildiği gibi yoğun bir ağrı durumu meydana gelmemektedir. Ancak dolgu işlemi sırasında biraz daha şiddetli bir ağrı hissedilebilir. Ancak Endodonti uygulamaları sırasında hastalara lokal anestezi uygulandığı için de kişi tedavi sırasında herhangi bir şekilde ağrı hissetmemektedir. Tedaviden sonra ise doktorun uygun gördüğü şekilde hafif şiddetteki ağrılar için ağrı kesiciler ile süreç daha sağlıklı bir şekilde atlatılabilir.

Endodonti Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her diş tedavisinden sonra olduğu gibi Endodonti işleminden sonra da bazı noktalara dikkat etmenizde yarar olacaktır. Özellikle bu süreçte dişin sorun oluşturmaması ve ağrı yaşamamanız için ağız içi bakımına dikkat etmelisiniz.

Genellikle Endodonti tedavisi tek bir seans ile tamamlanan bir tedavi değildir. Ancak tek bir seans ile biten bir Endodonti uygulaması yaşadı iseniz ağrı yaşamamak için birkaç gün sıcak ve soğuk gıda ve içeceklere karşı dikkatli olmanızda yarar olacaktır.

Dişinizde birkaç gün sızlama gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bu hassasiyetin ilerleyerek devam etmemesi için ilk birkaç gün sıcak ve soğuk besinlerden uzak durmanızda yarar olacaktır.

Tedaviden hemen sonra kesinlikle dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri de diş temizliğidir. Ağız ve diş bakımını günlük ve düzenli şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Dişinizin enfeksiyon kapmaması ve çürük oluşumunu hızlandırmaması için doktorunuzun önerdiği diş macunlarını kullanabilirsiniz.

Endodonti sonrasında diş ipi ile diş temizliğini yapmak ise en etkili bakım yöntemlerinden biridir. Özellikle dişlerin arasında kalan ve fırçanın ulaşamayacağı yerdeki yemek kalıntılarını temizlemek için diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Hangi Durumlarda Endodonti Tedavisi Uygulanır?

Hemen hemen tüm acil diş sorunları için Endodonti alanına gidebilirsiniz. Genel olarak Endodonti uzmanı acil olarak meydana gelen tüm diş travmalarında tedavi yapan kişi olarak tanınmaktadır. Aşağıdaki durumlarda Endodonti uzmanına görünebilir ve tedavinizi yaptırabilirsiniz:

  • Diş yaralanmasından dolayı dişlerde meydana gelen ağrı durumlarında
  • Soğuk ve sıcak içecekler ile gıdalara karşı hissedilen yoğun hassasiyetlerde
  • Diş etlerinin etrafında meydana gelen şişliklerde ve renk değişikliklerinde
  • Diş etlerinde meydana gelen hassasiyetlerde
  • Dişin içerisinde veya etrafında meydana gelen renk bozuklukları ve iltihap oluşumlarında Endodonti uzmanına görünebilirsiniz.

Endodonti uzmanına girmeniz dişinizin kurtarılması için en doğru kararlardan biri olacaktır. Aynı zamanda dişinizi kurtarırken doğal dişlere sağlıklı bir şekilde nasıl bakacağınız ile ilgili tüm doğru bilgileri de yine Endodonti uzmanından öğrenebilirsiniz.

Endodonti yöntemi genel olarak şu durumlarda daha çok tercih edilmektedir:

  • Diş çürüklerinde
  • Çatlak ve kırılan dişlerde
  • Takma dişlerde
  • Derin diş çürüklerinde tercih edilmektedir.

Endodonti Tedavisinden Sonra Diş Kullanımı

Kanal tedavisinin hemen ardından dişlerin bakımına çok dikkat edilmelidir. Eğer yapılan Endodonti işlemine iyi bir şekilde bakım uygulanırsa dişinizi bir ömür boyu kullanmaya devam edebilirsiniz. Endodonti uygulamalarında esas amaç dişin asla çekilmeden yeniden kazandırılmasıdır. Bunun için de diş köklerinin içerisindeki tüm sinirler alınarak daha sağlıklı bir şekilde yeniden diş tamamlanmaktadır. Ancak yeterli oranda ve düzenli bir şekilde diş bakımını yapmazsanız yapılan dolgu ve kanal tedavisi kısa sürede etkisini kaybedebilir ve düşebilir. Bunun için tekrar kanal tedavisi olmak zorunda kalabilirsiniz. Diş bakıma dikkat edilmediği takdirde dişi tamamen de kaybedebilirsiniz.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!