Porselen Kron Ve Porselen Veneer Diş Kaplamaları

porselen kron ve porselen veneer dis kaplama

Porselen Kron Ve Porselen Veneer Diş Kaplamaları uygulanan dişlerde herhangi bir işlem yapıldığı belli olmayacak şekilde doğal sonuçlar verir. Estetik açıdan bakıldığı zaman en doğal diş kaplamaları için porselen kron ve porselen veneer diş kaplamalarının tercih edildiği bilinmektedir.

Diş porselenleri hem kron hem de veneer şeklinde kullanılabilmektedir. Bu noktada doğal ve bembeyaz dişlere sahip olmak esas amaçtır. Kron ve veneer benzer özelliklere ve benzer görünümlere sahiptirler. Ancak her iki diş kaplama çeşidinin uygulama özellikleri açısından farklılıkları bulunmaktadır.

Estetik diş hekimliği içerisinde de sıklıkla tercih edilen kron ve veneer porselen kaplama uygulamaları hastaya ve diş hekimine göre seçilmektedir.

Porselen Veneer Diş Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen veneer estetik açıdan dişlerdeki pek çok sorunun giderilmesinde hızlı ve oldukça sağlıklı bir çözüm sunar. Zamandan da oldukça tasarruf sunan bu diş kaplama tekniği genel olarak şu durumlar için tercih edilmektedir:

 • Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenler ve estetik diş tasarımını yeniden dizayn ettirmek isteyenlere
 • Dişlerdeki renk, şekil ve hafif miktardaki diş bozuklarının giderilmesinde
 • Dişlerin arasındaki boşlukların doldurulmasında
 • Ön ve arka dişlerde hafif derecedeki kırıklıkların ve çatlaklıkların tedavisinde
 • Dişlerde kalıcı ve uzun ömürlü bir beyazlık istendiğinde
 • Ön dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların veya hizalamadaki eğriliklerin giderilmesinde porselen veneer diş kaplama tedavisi uygulanabilmektedir.

Porselen Veneer Diş Kaplama Nedir?

Porselen veneer diş kaplama tekniği diş minesinin yerini alacak olan oldukça ince seramik bir tabakadan oluşmaktadır. Diş dış yüzeyine yapıştırılarak uygulanmaktadır.

Porselen veneer uygulanırken öncelikli olarak doğal diş yapısı zarar görmeyecek şekilde en fazla 1 mm kalınlığında uygun cihazlar ile aşındırılmaktadır. Daha sonra aşındırılarak kaplama için hazır hale getirilen dişlere diş biçimini taklit eden porselen veneer kaplama kısa sürede uygulanır. Oldukça doğal olmasının yanı sıra mükemmel bir görsellik de sunan porselen veneer kaplama özellikle istenmeyen renk bozukluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Kırık dişlerde, dişlerdeki şekil bozukluklarında ve diş pozisyonlarında meydana gelen kusurların giderilmesinde porselen veneer kaplama tercih edilir. Özellikle çiğneme sorunlarının tedavi edilmesinde de mükemmel bir çözüm olarak uygulanmaktır.

Eğer diş yapısı diğer diş beyazlatma uygulamaları için uygun değilse bunun için de porselen veneer tekniği kullanılır.

Porselen Kron Kaplama Nedir?

Diş minesinin aşınması sorunundan dolayı yıpranmış ve hasar görmüş dişlerin tedavi edilmesinde porselen kron tekniği tercih edilmektedir. Tıpkı porselen veneer tekniğinde olduğu gibi kron kaplamalar da dişlerin şeklini ve rengini değiştirmek için en ideal çözümlerden biridir. Özellikle dişlerde yapılması gereken değişikliklerin daha kolay bir şekilde düzenlenmesini sağladığı için kron kaplamalara her zaman öncelik verilmektedir.

Porselen kron diş kaplama uygulamaları genelde diş yapısı kaybolduğunda veya dişin yerine daha fazla materyal konulması gerektiğinde uygulanır.

Bazı diş yapılarında lekeler dişin çok daha derin yapısında meydana gelebilir. Bunun için de yüzeysel bir beyazlatma işlemi dişte kaliteli bir sonuç alınmasının önüne geçecektir. Bu gibi derin lekelenme sorununun tedavi edilmesinde genellikle en sağlıklı tedavi porselen kron diş kaplama uygulamaları ile elde edilmektedir.

Arka dişlerde meydana gelen daha fazla ısırma kuvveti için de yine kron kaplamalar daha kaliteli ve uzun süreli kullanım sunan alternatif bir tedavi yöntemidir.

Ön dişlerdeki sorunların giderilmesi için kullanılacak olan kron kaplamalar özellikle dişlerin doğal rengine oldukça yakın bir şekilde uygulanır. Ayrıca porselen kron malzemesinde ışık geçirebilme özelliği de olduğu için daha doğal bir diş görünümü elde edebilmektedir.

Porselen Kron ve Veneer Ne İçin Uygulanmaz?

Bazı diş problemlerinde porselen kron ve veneer kaplamaların uygulanması mümkün değildir:

 • Ağız içerisinde çene yapı olarak önde ise
 • Çenede yapısal olarak ters kapanma sorunu varsa
 • Dişlerde yeterli miktarda mine yoksa
 • Dişlerde yapı olarak yapışmama problemi varsa
 • Uyurken diş sıkma ve ileri derecede diş gıcırdatma sorunu yaşanıyorsa bu kaplama yöntemleri uygulanmaz. Ancak hasta bu kaplama yöntemleri ile dişlerinin tedavi edilmesini istiyor ise öncelikli olarak dişlerdeki diğer sorunlar tedavi edilmeli ve diş hekiminin uygun görmesi dahilinde porselen kron ve veneer kaplamaları ile tedaviye devam edilmelidir.

Daha sağlıklı ve estetik bir gülüş için tercih edilen porselen kron ve porselen veneer uygulamaları her soruna çözüm üretememektedir. Özellikle kötü diş pozisyonu sorunlarında ve zayıf ısırma ilişkilerinde dişlerdeki zayıflığı tedavi etmek için yeterli olmazlar. Aynı zamanda ufak hizalama sorunlarının giderilmesinde etkili olurken ileri seviyedeki problemlerde ek tedaviler ile birlikte desteklenebilir.

Dişlerin kaliteli ve estetik bir şekilde onarılması için mükemmel bir çözüm olan porselen kron ve veneer kaplamalar bazı sorunların giderilmesinde avantaj sunarken bazı durumlarda dezavantaj da oluşturabilir.

Porselen Kron Ve Porselen Veneer Diş Kaplamalarının Avantajları

 • Her iki diş kaplama tekniği de oldukça hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak zamandan büyük bir tasarruf sunduğunu söylemek mümkündür.
 • Doğal diş görünümüne en yakın sonuçları verirler. Işığı geçirme özelliği sayesinde ve oldukça ince bir yapısı olmasından dolayı daha doğal bir gülüş tasarımı yapılabilir.
 • Diş etleri ile uyum içerisinde olur.
 • Porselen kaplamalar daha uzun süre beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar. Lekelere ve yeni leke oluşumuna karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Leke sorunu yaşayan dişlerdeki koyu lekelerin daha temiz ve beyaz görünmesi için doğal diş rengine en yakın renk seçimi yapılmasına izin verir.
 • Veneer kaplama kron kaplamaya göre biraz daha avantajlı bir diş kaplama tekniği kron tedavisi ise biraz daha şekillendirilerek uygulanmaktadır.

Diş Kaplama İşlemi Sonrası Bakım

Diş kaplamaları daha uzun süre beyaz kaldığı için bakım konusunda sizlere esneklik sunabilir. Ancak günlük diş temizleme rutininize devam etmeniz de dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız kaplamaların ömrünü uzatacaktır.

Ağız içi hijyenine dikkat ederseniz daha sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz. Lekelere karşı dayanıklı olması ile bilinen diş kaplamaların tedavisinden hemen sonra bir süre leke yapan gıdalardan uzak durmalısınız. Çay ve kahve tüketiminin aşırı yapılması durumunda dişlerin düzenli olarak fırçalanmasına dikkat edilerek beyazlık daha uzun süre korunabilmektedir.

Diş Kaplamaların Ömrü

Diş kaplamalarından sonraki düzenli bakım ve kontroller ile birlikte 7 ile 15 yıl kadar sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak olası bir sorun ile karşılaşmamak için her 6 ayda bir diş hekiminiz ile görüşmenizde yarar olacaktır.

Porselen Kron Ve Porselen Veneer Diş Kaplama Fiyatları

Yaprak porselen diş kaplama olarak da bilinen  kron ve veneer diş kaplamaların fiyatları uygulanacak olan diş sayısına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca kron diş kaplaması biraz daha diş yamukluklarını düzeltmek ve çatlakların onarılması için de tercih edildiği için fiyatlar yapılacak olan işleme göre de değişebilmektedir. Dişlerdeki farklı sorunlardan dolayı kaplama yapılmadan önce ek tedaviler de gerekebilir. Diş hekiminizin ile görüşerek dişleriniz için en uygun diş kaplama tekniğine karar verebilir fiyatlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!