Zirkonyum Diş Kaplama

zirkonyum dis kaplama ozel dental dis maltepe

Zirkonyum Diş Kaplama özellikle dişlerde oluşan lekelerin tedavi edilmesinde tercih edilen bir uygulama olarak bilinmektedir. Zirkonyum kaplama genellikle porselen kaplama olarak da tanınmaktadır. Genellikle diş hekimleri tarafından en çok önerilen diş tedavi yöntemi olarak zirkonyum kaplama yapılmaktadır. Hem uzun süreli kullanım hem de sağlıklı bir diş ve diş eti sunmaktadır.

Sadece dişlere kalıcı beyazlık kazandırdığı için değil diş eti sağlığına sunmuş olduğu katkılarından dolayı da zirkonyum diş kaplama yöntemi oldukça avantajlı bir uygulamadır. Oldukça sağlam bir kaplama olan zirkonyum kaplama sert darbelere karşı dayanıklılığı ile de bilinmektedir. Kırılma ihtimali oldukça düşük olduğu için gerçek diş yapısına en yakın kaplama olarak tercih edilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Hem estetik açıdan daha şık bir görünüm elde etmek hem de diş ve diş etlerinin daha sağlıklı olması için zirkonyum diş kaplama yaptırılmaktadır. Zirkonyum diş kaplama için herhangi bir neden olmaksızın da uygulama yapılabilmektedir. Ancak en erken 18 yaşını doldurmuş olan kişilere uygulanması tavsiye edilir. Diş ve çene kemiği tamamen gelişen kişiler için zirkonyum diş kaplama uygulamasının yapılmasında herhangi bir sorun meydana gelmemektedir. Zirkonyum diş kaplama şu durumlarda uygulanabilmektedir:

 • Dişlerinde kırık olan kişiler
 • Oldukça fazla çürük ve hasarlı olan dişlere sahip olanlar
 • Diğer diş beyazlatma yöntemlerinden istenilen verimin alınmadığı durumlarda
 • Çarpık ve çapraşık diş yapısına sahip olan kişiler
 • Diş eti çekilmesi sorununda kaynaklı olarak dişlerinde aralık olanlar
 • Genetik olarak dişlerinde düzensiz dizilim olanlar
 • Diş yapısından kaynaklı olarak dudak kapama sorunu yaşayanlar
 • Dişlerinden kaynaklı olarak gülüş fobisi yaşayan kişiler
 • Dişetinden memnun olmadığı için psikolojik sorun yaşayanlar
 • Diş yapıları oldukça uzun veya çok kısa olan kişilerde dişlerin diziminin düzeltilmesinde
 • Dişlerinin sürekli beyaz ve oldukça temiz görünmesini isteyen kişilere
 • Diğer uzun süren tedavi yöntemlerinin yerine hemen sonuç almak isteyen kişiler için zirkonyum diş kaplama tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Faydaları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama estetik bir çözüm sunmasının yanı sıra diş ve diş etleri için de pek çok yarar sunmaktadır. Zirkonyum diş kaplama uygulamasının avantajları ise şunlardır:

 • Zirkonyum diş kaplama uygulaması içerisinde kullanılan malzemeler yapıları gereği diş etlerinde herhangi bir şekilde koyu bir renk bırakmamaktadır. Bunun için de ilerleyen yaş ile birlikte yaşanacak diş eti sorunlarında bile herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz.
 • Zirkonyum malzemesi yapısal olarak ışığı içeri geçirmektedir. Kendi ana dişlerinizi de eski görüntüsüne dönüştürebilme avantajına sahip olabilirsiniz.
 • Düzenli olarak bakımının ve temizliğinin yapılması durumunda uzun süre herhangi bir sorun olmadan kullanılabilmektedir.
 • Diş etleri ile en çok uyum içerisinde olan tedavi yöntemi olarak zirkonyum tercih edilmektedir. Bunun için diş eti sağlığınız açısından da yararlıdır.
 • Zirkonyum diş kaplama uygulaması yapılan kişiler de herhangi bir şekilde sıcağa ve soğuğa karşı bir hassasiyet olmamaktadır.
 • Özellikle yoğun bir şekilde sigara ve kahve tüketen kişilerin dişlerinde kalıcı koyu lekeler meydana gelebilmektedir. Diş lekelerinin ve diş sararmalarının en az seviyeye inmesini sağlar.
 • Diş ve diş etlerindeki sorunlardan dolayı ağız kokusu oluşabilmektedir. Zirkonyum diş kaplama yöntemi ağız kokusunun da minimum seviyeye indirmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararlı Mı?

Zirkonyum diş kaplama uygulaması yaptıran kişilerin genelinde yüksek başarılar elde edilmektedir. Şimdiye kadar bilinen herhangi bir zararı olmadığı bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda zirkonyum diş kaplama yönteminin uygulanması olumsuz durumları da beraberinde getirebilmektedir.

Eğer kişinin dişlerinin arasında oldukça geniş ve uzun boşluklar var ise zirkonyum diş kaplamanın uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Diğer metal destekli kaplamalara göre zirkonyum diş kaplamanın biraz daha maliyetli olduğu söylenebilir.

Zirkonyum Dişlerin Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş kaplama yaptırarak dişlerinizi ömür boyu tertemiz ve sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak diş hekiminizin önerilerine ve tavsiyelerine dikkat etmenizde yarar olacaktır. Düzenli olarak ağız ve diş bakımını yaparak zirkonyum diş kaplamasının kullanım ömrünü de uzatabilirsiniz. Düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeyi aksatmamanız da zirkonyum kaplamayı daha uzun süre kullanmak için oldukça önemlidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Yapım Aşamaları Nelerdir?

Zirkonyum diş kaplama uygulamasının sadece  diş hekimleri tarafından yapılması gerekmektedir. Hastadan hastaya göre değişecek olan tedavi sürecinde genel olarak aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Zirkonyum diş kaplama uygulaması yapılırken hastanın kesinlikle acı hissetmemesi için hastaya anestezi verilmektedir.
 • Hastanın işlem görecek dişleri ilk olarak kaplama yapılabilecek şekilde küçültülmesi gerekmektedir. Ardından ağız içinin ölçüsü alınır.
 • Özel törpüleme teknikleri kullanılarak dişler küçültülmektedir. Ancak hastanın bu süre zarfında beslenebilmesi için geçici olarak diş takılmaktadır.
 • Hasta ile birlikte diş renginin seçimine karar verilir.
 • Daha sonra alınan ölçü neticesinde hazırlanan dişler, geçici dişler çıkartılarak takılmaktadır.
 • Zirkonyum dişler ilk takıldığı dönemde biraz daha sık aralıklar ile doktor kontrolüne gidilmesi oldukça önemlidir.

Zirkonyum Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Zirkonyum diş kaplama yöntemi diğer metal destekli diş kaplama yöntemlerine kıyasla daha kısa süre içerisinde uygulanmaktadır. Dişlerin törpülenerek küçültülmesi ile birlikte direkt olarak ölçü alınmaktadır. Daha sonra dişlerin yapılması sonrasında kısa sürede kaplama işlemi tamamlanmaktadır.

Gelişen teknolojinin de yardımı ile zirkonyum kaplama yönteminin her aşaması dijital ortamda tasarlanarak görüntülenebilmektedir.

Diş hekiminiz ile birlikte sizler de tedavi sürecinizde pek çok aşamada fikrinizi belirtebilir ve diş rengine sizler karar verebilirsiniz. Diş renginizden dişlerinizin boyutuna ve tasarımına kadar tamamen diş hekimiz ile birlikte dijital ortamda tasarımlara göz atabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Estetik Açıdan Nasıldır?

Zirkonyum diş kaplama uygulaması ışık geçirgenlik özelliğine sahiptir. Bunun için de oldukça doğal bir görünüm sunar. Kaplamanın altındaki sağlıklı dişlerin minesi ışığı tamamen geçirebilmektedir.

Diğer klasik porselen kaplamalara bakıldığı zaman dişlerde uygulama sonrasında biraz daha opak ve yapay bir görünüm elde edilebilmektedir. Dişlerde cansız bir yapı oluşturmamak için zirkonyum diş kaplama her zaman daha yüksek kalitede sonuçlar vermektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Diş Etleri İle Uyumlu Mudur?

Hem diş dokusu hem de diş etleri ile uyumlu olan zirkonyum kaplama uzun süreli bir kullanım sunar. Metal destekli olan protezlerde diş etlerinde morarmalar görülebilmektedir. Ancak diş eti çekilmesine neden olmayan zirkonyum diş kaplama uygulaması estetik açıdan herhangi bir kötü görünüm oluşturmamaktadır.

2022 Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Her bir diş tedavi uygulamasının kişiye özel olarak farklı uygulamalar içereceğini bilmelisiniz. Her hastanın ihtiyacı ve talepleri birbirinden farklıdır. Bunun için de her diş uygulamasında olduğu gibi zirkonyum diş kaplama tedavi yönteminde de fiyatlarda değişiklik görülebilmektedir.

Kaplama öncesinde her kişiye farklı işlemler yapılması gerekebilir. Kimi kişilerde ise zirkonyum kaplama işlemi direkt olarak dişlerin törpülenmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bunun için her hastanın kaplama tedavisi sonrasında ödeyeceği ücretler farklılık gösterir. Ancak kendiniz için en uygun tedavi yöntemi ve zirkonyum diş kaplama fiyatları ile ilgili en net bilgiyi diş hekiminiz ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!