Bonding Diş Tedavisi ve Küçük Dişlerin Büyütülmesi

bonding dis tedavisi ve kucuk dislerin buyutulmesi

Bonding Diş Tedavisi Ve Küçük Dişlerin Büyütülmesi uygulamaları son dönemlerde estetik diş tedavileri içerisinde en sık kullanılan yöntemlerdendir. Bonding diş uygulaması kişinin herhangi bir diş rahatsızlığı olmasa bile daha estetik bir gülüşe sahip olması için en etkili uygulama olarak tercih edilmektedir. Özellikle dişler arasında bulunan küçük boşlukların giderilmesinde Bonding diş tedavisi uygulanır.

Eğer dişlerde yüksek oranda şekil bozuklukları var ise yine bonding uygulaması ile daha hızlı bir şekilde sonuç alınabilmektedir.

Bonding Diş Tedavisi

Bonding diş tedavisi dişin doğal renginde ve oldukça çekici bir gülümseme elde edilmesini sağlayan bir diş tedavi şeklidir. Bu uygulama sırasında dişe uygulanacak olan opasitede kompozit madde sertleşerek dişe uygun teknikler ile yerleştirilir. Gülüş tasarımı içerisinde de sıklıkla tercih edilen Bonding uygulaması en çok kullanılan teknik olarak dikkat çeker. Genel olarak Bonding diş tedavisi yönteminin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişlerde herhangi bir şekilde aşındırma işlemi yapmadan uygulanabilir.
 • İlk seansta muayene işleminin tamamlanmasının ardından tek seansta işlem 4 veya 6 dişe kadar uygulanabilmektedir.
 • Dişlerdeki bozukluklar ve aralıklar tedaviye uygun derecede ise kısa sürede sorunlar Bonding uygulaması ile giderilir.
 • Dişlerdeki şekilsel bozukluklar ve aynı zamanda çeşitli kırıklar da düzeltilebilir.
 • Bonding uygulamanın bitmesinin ardından dişlere iyi bir şekilde bakım yapılmaya devam edildiği sürece uzun süreli bir kullanım sunar.
 • Yıllık genel kontroller ve ara bakım döneminde cilalama işlemi ile doğal dişlerden herhangi bir şekilde ayırt edilemeyecek doğal sonuçlar alınmaktadır.
 • Herhangi bir şekilde anesteziye ihtiyaç duyulmadan uygulama gerçekleştirilebilir.
 • Bonding uygulaması için özel olarak geliştirilen estetik ve özelleşmiş renk seçeneklerine sahip olan kompozit dolgu malzemesi kullanılır.
 • Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı içerisinde Bonding uygulaması en başarılı sonuçların alındığı bir tedavi yöntemidir.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding uygulaması dişe herhangi bir şekilde zarar vermeme çerçevesinde geliştirilen ve uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişlerin hem rengini hem de şeklini değiştirmek için bu uygulamadan yararlanılmaktadır. Bonding uygulamasının aşamaları şu şekilde açıklanabilir:

 • Öncelikli olarak hasta tedavi için hazırlanır. Bu aşamada doktorun kontrolü ile hastanın bir anesteziye ihtiyacı olup olmadığı tespit edilir.
 • Dişler hazırlandıktan sona estetik diş tedavisi için dişler gerekli oranda izole edilerek ağız içi tedaviye uygun bir hale getirilir.
 • Diş yüzeyleri ve kullanılacak olan dolgu materyali arasında bağlantının oluşabilmesi için dişin yüzeyine pürüzlendirici veya bağlayıcı elementler kullanılır.
 • Daha sonra Bonding uygulaması için gerekli olan materyal dişin rengi ile de uyumlu olacak şekilde seçilerek katman katman olacak şekilde dişe yerleştirilir.
 • Son olarak dişlerde şekillendirme yapılır. Bonding uygulamasının son aşaması olan cilalama da bittikte sonra uygulama tamamlanmış olur.

Bonding uygulamasının en önemli aşaması ise cilalamalıdır. Özellikle dişlerde pürüzsüzlük elde etmek ve dişin daha sonra renk değiştirmemesi içi bu işlemin çok titiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bazı hastalarda uygulama bittikten sonra bir hafta içerisinde tekrar cilalama seansı da yapılabilmektedir. Özellikle Bonding işleminde cilalama işlemi ne kadar profesyonel yapılır ise dişler de leke oluşumuna karşı bir o kadar daha dirençli olacaktır.

Bonding uygulaması genellikle dişlerde estetik uygulama gerekli görüldüğü durumlarda tercih edilir. Küçük dişlerin büyütülmesi için de Bonding tekniği en başarılı sonucu veren diş tedavi çeşididir.

Diestema Nedir?

Dişlerde meydana gelen diş açıklığı sorunu diestema olara tanımlanabilir. Diestema sorununun birkaç farklı nedeni olabilir. Ancak bu sağlık sorununun en bilindik nedenleri içerisinde dişlerin boyut olarak çeneye göre daha küçük bir yapıda olmasıdır. Ön dişlerdeki eksiklikler veya dişeti ameliyatlarındaki yanlış uygulamalar da diestema sorunlarının sonradan meydana gelmesine neden olabilir.

Diş arası boşluklarının tedavi edilmesi için diş estetiği ve gülüş tasarım içerisinde yer alan uygulamaların kullanılması yeterli olacaktır. Oldukça kolay bir şekilde tedavi edilen diestema sorunu için en çok Bonding yöntemi tercih edilmektedir.

Diş aralıkları sorunu sağlık için herhangi bir zarar oluşturmuyor gibi görünse de dilin sürekli boşluğa gelmesi dişlerin arasının daha fazla açılmasına neden olabilir. Kişinin özgüveni açısından olumsuz bir durum olan Diestema sorunu estetik diş tedavi yöntemleri ile kısa sürede giderilmektedir.

Bonding Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Bonding uygulaması her durumda dişlere uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Dişlerin yapısı hekim tarafından incelenerek uygulama için dişler uygun görüldüğü takdirde Bonding yapılabilir. Bonding uygulaması şu durumlarda yapılabilir:

 • Dişlerinin rengini değiştirmek isteyenler
 • Şekil olarak daha düzgün ve hizalı dişlere sahip olmak isteyenler
 • Küçük diş yapısına sahip olan ve dişleri biraz daha büyütme isteyenler
 • Dişlerinde kırıklar olanlar
 • Diş aralarında boşluklar olanlar
 • Dişlerinde çürük bulunanlar
 • Diş boylarını eşitlemek isteyenler bonding uygulamasını yaptırabilir.

Bonding Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bonding diş tedavisi ve küçük dişlerin büyütülmesi yöntemi tek bir seans içerisinde tamamlanabilen bir tedavi yöntemidir. Ortalama olarak 1 ile 3 saat içerisinde tüm tedavi tamamlanabilmektedir. Ancak bu noktada hastanın uygulamaya dahil edilecek olan diş sayısı süreyi yakından etkileyen faktörlerden biridir. Eğer uygulama için çok daha fazla dişler dahil edilecek ise ikinci bir seans ile uygulamaya devam edilebilir.

Bonding uygulaması için uzun süren ve en önemli aşama olan cilalama seansı ayrı olarak tekrar yapılabilir. Bu esnada dişlerin genel sağlık durumu da kontrol edilebilir.

Bonding Uygulamasında Ağrı Hissedilir Mi?

Eğer dişlerde çürük yok ise bonding uygulaması sırasında herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmektedir. Bonding uygulaması genel olarak anesteziye gerek bırakmayan bir yöntemdir. Bunun için ağrısız bir şekilde tedavi tamamlanabilmektedir.

Bonding uygulamasının bu denli çok tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni de dişlerdeki beyazlığı uzun süre koruyabiliyor olmasıdır. Kalıcı bir renk değişikliğine neden olmadığı için ilk günkü rengi ile uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Ancak ağız içi ve diş bakımına dikkat edilmesinde yarar olacaktır.

Bonding Uygulaması Avantajları

Gülüş tasarımı için tercih edilen bonding uygulaması her zaman maksimum başarı sunan bir tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Diş kırıklarının ve aralardaki boşlukların giderilmesi için en hızlı sonuç alınabilecek tedavi yöntemlerinden biridir.

Dişlere daha doğal bir görünüm sunan bonding yöntemi aynı zamanda küçük dişlerin büyütülmesi için ek bir tedaviye gerek kalmadan hızlıca sonuç verir. Oldukça kaliteli ve uzun süreli bir kullanım sunar. Ayrıca doğal dişlere en yakın uygulama olması dolayısı ile de kişin özgüvenini yeniden kazanmasını sağlar.

Bonding Fiyatları 2022

Bonding fiyatları 2022 yılı için kaç adet dişe uygulama yapılacağına göre değişkenlik gösteren fiyatlar görülebilir. Artan malzeme ve tedavi fiyatları Bonding uygulaması ücretlerine de etki etmektedir. Ancak Bonding uygulaması içerisinde kullanılan malzeme de kalite kalite değişeceği için fiyatı da malzemenin kalitesine göre farklılaşacaktır.

Bonding uygulaması tüm dişlere uygulanabilirken sadece birkaç dişe de uygulanabilmektedir. Bonding fiyatları ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için diş hekiminiz ile görüşmeniz daha sağlıklı yanıt alabilmenize yardımcı olacaktır.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!