Inley Ve Onley Diş Restorasyonu, Kırılmış Dişlerin Çözümü Dolgu Olabilir

inley ve onley dis dolgusu kirik dis restorasyonu

Inley Ve Onley Diş Restorasyonu, Kırılmış Dişlerin Çözümü Dolgu Olabilir Mi? Inley ve Onley diş uygulamaları genel olarak artık dolgu yapılamayacak derecede çürümüş olan dişler için tercih edilen bir tekniktir. Özellikle kırılmış ve arka dişlerde daha sık görülen ileri seviyedeki çürük sorunlarının tedavi edilmesi için Inley ve Onley diş restorasyonu işlemleri yapılmaktadır. Bu özel işlemlerin yapılabilmesi için yine özel bir kompozit dolgu malzemesi tercih edilir. Bu özel kompozit dolgu malzemesi porselenden üretilmektedir.

Inley Ve Onley İşlemleri Nedir?

Özellikle arka dişlerde çürük oluşumu daha ileri seviyede olabilir. Bu da dişteki maddenin daha fazla kayıp yaşamasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda dişlere dolgu yapılması mümkün olmayacaktır. Bunun önüne geçmek için ise Inley ve Onley işlemleri tercih edilir. Inley ve Onley yöntemleri dolgu ile kron kaplama yöntemlerinin bir birleşimi olarak uygulanmaktadır. Bu aşamada mevcut olan diş dokusu kullanılarak diş için en uygun ölçü alınır. Dişten doku alındığı için de diğer dişler ile renk uyumu da daha iyi olacaktır. Diğer dolgu tekniklerine göre Inley ve Onley işlemlerinde daha profesyonel bir şekilde cilalama işlemi yapılmaktadır. Bunun için de dişteki işlem bittikten sonra diş üzerinde cilalama işleminden dolayı yemek kalıntılarının birikimi de daha az olacaktır.

Inley ve Onley Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Inley ve Onley uygulamaları yapılmadan önce ilk olarak dişteki çürükler ve kırıklar temizlenmektedir. Dişte işlem yapmadan önce çok daha düzgün bir yüzey elde edilmesi gerekmektedir.

Hastanın dişinin ölçüsü ve aynı zamanda dişin sağlıklı yerinden doku örneği alınması ile tedaviye başlanılmaktadır. Dijital ortamda şekil verilen ve ölçüsü alınan diş için hazırlanan özel kaplamalar dişe yerleştirilir. Daha sonra porselen dolgular ile sorunlu olan diş kapatılarak tedavi tamamlanır. Son aşamada ise cilalama işlemi yapılarak dişin doğal bir diş görünümü elde etmesi sağlanır.

Neden Inley Ve Onley Uygulamaları Tercih Edilmelidir?

Diğer diş dolgu türlerine göre Inley ve Onley dolgu çeşitleri daha estetik bir görünüm sunmaktadır. Ayrıca dişte minimum düzeyde hissedildiği için doğal dişe en yakın sonucu vermektedir.

Hem konfor hem de estetik açıdan en yüksek kalitede dolgu yaptırmak isteyenler için Inley ve Onley uygulamaları tavsiye edilmektedir. Dişte daha fazla madde kaybı yaşanmasının önüne geçerken bu durumun tedavi edilmesinde de porselen kaplama tercih edilir.

Inley Ve Onley Uygulamalarının Ömrü Ne Kadardır?

Hem uzun ömürlü kullanım hem de konforlu bir dolgu tekniği sunan Inley ve Onley uygulamaları bakıma göre çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak dolgu işleminin yapılmasının ardından ağız içi bakımınıza dikkat etmeli ve düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaya gayret etmelisiniz. Ayrıca düzenli olarak diş hekiminize kontrollerinizi aksatmamanız da yine Inley ve Onley uygulamalarının kullanım ömrünün uzatılması açısından oldukça önemlidir.

Porselen Inley Ve Onley Diş Restorasyonu Uygulamalarının Avantajları

  • Inley ve Onley uygulamalarının en büyük sunduğu avantaj kırık ve kanal tedavisi yapılmayan dişlere uygulanabiliyor olmasıdır.
  • İleri seviyedeki çürüklerin tedavi edilmesinde her dolgu tekniği başarılı sonuçlar vermez. Ancak Inley ve Onley teknikleri erime noktasındaki dişlerin bile tedavi edilmesinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
  • Uzun vadede hem dişin hem de diş etinin sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlar.
  • Diğer dolgu işlemleri sonrasında meydana gelen düşme veya kırılma sorunları Inley ve Onley tekniklerinde daha az görülmektedir.
  • Estetik açıdan diğer dolgu teknikleri ile karşılaştırıldığında Inley ve Onley yöntemlerin daha doğal bir görünüm sunduğu söylenebilir.

Kırılmış Dişlerin Çözümü Dolgu Olabilir Mi?

Kırılmış dişlerde her dolgu tedavi yöntemi sağlıklı bir şekilde sonuç vermez. Ancak Inley ve Onley diş restorasyon teknikleri kırık dişlerde en estetik ve en sağlıklı sonuçları veren dolgu yöntemleri olarak tercih edilmektedir.

Inley Ve Onley Tekniklerinin Faydaları

Uzun Ömürlü Kullanım

Dişteki çürükler kalıcı olarak temizlendikten sonra çok az bir diş kalmış olsa bile Inley ve Onley yöntemleri ile doğal diş görünümü elde edilerek dolgu yapılabilmektedir. Klasik dolgu tekniklerine göre daha dayanıklı bir yapıya sahip olan Inley ve Onley yöntemleri ısırma kuvvetinden kaynaklı olarak meydana gelen kırılmalara karşı da oldukça dayanıklıdır.

Estetik Görünüm

Inley ve Onley diş dolgusu uygulamalarının sunmuş olduğu en büyük faydalardan biri de çok doğal ve güzel bir sonuç elde edilmesidir. Özel porselen ve kompozit malzemeler ile hazırlanarak şekil verilen dolgular gerçek dişten ayırt edilemeyecek derecede estetik bir görünüm sunarlar.

Sağlam Diş Dokusunu Koruma

Kanal tedavisi yaptırırken en önemli noktalardan biri de sağlam diş dokusunun korunmasıdır. Bunu en yüksek başarı oranı Inley ve Onley dolgu türlerinin yaptığını söylemek mümkündür. Özellikle kanal tedavi uygulamalarında ilerleyen dönemlerde sorunlar meydana gelebilmektedir. Ancak Inley ve Onley teknikleri kullanırken sadece sağlam diş dokusu bırakıldığı için işlem yapıldıktan sonra da bu doku sabit olarak korunabilmektedir. Hem sağlam diş dokusunu korumada hem de diş etlerini korumada en sağlıklı sonuç Inley ve Onley diş restorasyonu işlemlerinde elde edilebilmektedir.

Yeni Çürük Oluşumunu Azaltma

Inley ve Onley yöntemleri sağlam diş dokusunu koruma altına aldığı için dolgu altında yeniden çürük oluşumunun meydana gelmesinin de önüne geçecektir. Ayrıca herhangi bir şekilde diş kenarlarından çürük sızıntısı gibi durumların oluşmasına da izin vermemektedir. Dişlerin dolgu işleminden sonra eskisi kadar sağlıklı olması Inley ve Onley uygulamalarının esas amacıdır.

Diş ve Restorasyon Uyumu

Diş dolgusunda aynı zamanda sağlıklı bir şekilde sonuç elde etmek kadar estetik bir uyum yakalamak da oldukça önemlidir. Diş hekimleri özellikle Inley ve Onley uygulamaları sırasında da bu uyuma çok daha fazla dikkat etmektedir. Çok az bir şekilde kalan sağlam diş üzerinde bile en doğal dolgu işlemleri Inley ve Onley yöntemleri sayesinde yapılmaktadır.

Inley Ve Onley Uygulamaları Arasındaki Fark Nedir?

Her iki uygulama da diş restorasyonu için kullanılan dolgu tekniklerinden biridir. Genel olarak Inley yöntemi dolgu tekniğine biraz daha benzer bir yapıdadır. Onley uygulaması ise daha fazla tepeciği örtecek biçimde hazırlanmaktadır.

Inley Ve Onley Uygulamalarının Riskleri Var Mıdır?

Her diş dolgusunda olduğu gibi Inley ve Onley uygulamalarında da bakım en önemli konulardan biridir. Ancak genel olarak çok büyük bir risk oluşumundan bahsetmek doğru olmayacaktır. Hekim tarafından sizlere önerilen bakım kurallarına uymanız Inley ve Onley uygulamaları sonrasında dişinizin sağlığını koruması için yeterli olacaktır. Ancak işlem sırasında Inley ve Onley dolguları sağlam ve profesyonel bir şekilde dişe uygulanmaz ise ilerleyen dönemlerde dolgularda düşme sorunu yaşanabilir. Aynı zamanda iyi bir şekilde yapışmayan dolgularda ısırma kuvvetine bağlı olarak kırılmalar da meydana gelebilir.

Inley ve Onley uygulaması ile tekrar eski haline dönüştürülen diş için özel bir bakım uygulanmasına gerek yoktur. Sadece düzenli olarak dişlerin fırçalanması yeterli olacaktır. Ayrıca diş aralarının temizlenmesi için diş işi kullanılması da oldukça önemlidir.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!